Jaké fáze má menstruační cyklus? Znáte sama sebe?

Menstruační cyklus je přirozenou součástí života každé ženy. Do značné míry ovlivňuje to, jak se zrovna cítíme po fyzické i duševní stránce. Jaké fáze má menstruační cyklus, jak nás jednotlivé fáze ovlivňují v každodenním životě a co můžeme udělat pro to, abychom se cítily lépe, se dočtete v dnešním článku.

 

Charakteristika menstruačního cyklu

Menstruační cyklus není jen doba, po kterou krvácíme. Celé období je totiž rozdělené do čtyř samostatných fází a trvá v průměru 28 až 35 dní.

 

Každý den menstruačního cyklu řídí hormony, jejichž hladina neustále kolísá

Řeč je především o estrogenu, progesteronu a testosteronu. Jedná se o hormony, jejichž hladina v průběhu měsíce kosílá a také se mění jejich poměr. Jak se to projevuje na našem psychickém a fyzickém stavu? Čtěte dál a dozvíte se to.

Víte, jak poznáte, že jsou vaše hormony v nerovnováze? To, a mnohem více, se dočtete v článku: Hormonální rovnováha, proč je pro nás důležitá?

 

Čtyři ženy v jednom těle aneb čtyři fáze menstruačního cyklu

1. fáze cyklu: Menstruační

Kdy začíná a jak dlouho trvá? První den cyklu rovná se první den menstruace. Délka této fáze se liší. Obvykle trvá tři až sedm dní.

Co se děje v těle? V tomto období dochází k vyloučení neoplodněného vajíčka spolu se zbytky sliznice. 

Jak jsou na tom hormony? První dny jsou hladiny estrogenu, testosteronu a progesteronu nízké. Hladiny prvních dvou zmíněných hormonů začínají stoupat třetí den cyklu.

Co vás může potrápit? Kromě bolestí v podbřišku je pro toto období typický pocit únavy, absence energie a větší potřeba spánku. Zkrátka celkové fyzické a duševní zpomalení. U pokožky vás může potrápit zvýšená citlivost. Pleť může být matná na pohled a sušší na dotek.

Jak si ulevit? Užívejte dlouhodobě přírodní kapsle VENIRA Maca s obsahem macy peruánské, ashwagandhy a tolice seté. Tento doplněk stravy podporuje fyzické a duševní zdraví a podílí se na harmonizaci menstruačního cyklu tím, že působí pozitivně na hormony. K dlouhodobému užívání vám doporučujeme také VENIRA PREMIUM kapsle pro vlasy, nehty a pleť, které podporují udržení normálního stavu nehtů, vlasů a kůže a napomáhají ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Vše další, co možná o menstruaci nevíte, se dočtete u nás na blogu

 

2. fáze cyklu: Folikulární

Kdy začíná a jak dlouho trvá? Folikulární fáze začíná souběžně s tou menstruační, akorát s tím rozdílem, že trvá zhruba 14 dní. 

Co se děje v těle? V těchto dnech dozrává vajíčko.

Jak jsou na tom hormony? Hladina estrogenu roste a zároveň přichází na řadu folikulostimulační hormon, který ovlivňuje ve vaječníku růst folikulů, které obsahují vajíčka.

Co vás může potrápit? Po uplynutí prvních dnů, kdy vás mohou sužovat bolesti v podbřišku a další nepříjemnosti doprovázející menstruaci, se budete cítit skvěle. Pocítíte velký příval energie, lepší soustředěnost, větší produktivitu a vyšší sebevědomí. Kromě toho, že se budete cítit atraktivněji než normálně, budete mít větší chuť na sex a větší chuť komunikovat.

Jak si ulevit? Nepříjemné pocity během menstruace můžete eliminovat s pomocí přírodního doplňku stravy VENIRA menstruace. Obsahuje pět přírodních aktivních látek, které podporují zdravý (před)menstruační komfort. Chuť na sex po celý měsíc si udržíte díky pravidelnému a dlouhodobému užívání kapslí VENIRA sex booster, které podporují tvorbu estrogenu a přispívají ke zvýšení vytrvalosti a libida.

Trápí vás snížená chuť na sex? Inspirujte se našimi 10 tipy na zvýšení svého ženského libida.

 

3. fáze cyklu: Ovulační

Kdy začíná a jak dlouho trvá? Ovulační fáze začíná přibližně 15. den cyklu a trvá dva až tři dny. 

Co se děje v těle? Zralé vajíčko je připraveno na oplodnění, a proto je v této fázi cyklu největší pravděpodobnost otěhotnění.

Jak jsou na tom hormony? Hladiny estrogenu a testosteronu rostou a dostávají se do naprosté harmonie

Co vás může potrápit? V zásadě nic, protože v této části měsíce se budete cítit zdaleka nejlépe. Estrogen totiž navozuje u žen pohodu. Také si budete připadat plné energie a vaše pokožka bude doslova zářit. 

Jak si ulevit? Přestože ovulační fáze je zalitá sluncem, nepolevujte v péči o své duševní zdraví a krásu. I nadále dodržujte svou kosmetickou rutinu a užívejte doplňky stravy, jak jste zvyklé. Jen tak dosáhnete udržitelných výsledků.

Inspirujte se v našem článku na blogu tipy, jak pečovat o pleť podle jejího typu a aktuálního stavu.

 

4. fáze cyklu: Luteální

Kdy začíná a jak dlouho trvá? Luteální fáze začíná paralelně s ovulací a trvá až do další menstruace, což je 12–16 dní v závislosti na délce vašeho menstruačního cyklu.

Co se děje v těle? Vaše tělo je připraveno na zpracování oplodněného vajíčka. Pokud k oplodnění nedošlo, dojde k jeho vyloučení v dalším menstruačním cyklu.

Jak jsou na tom hormony? Prakticky okamžitě po ovulaci dochází k poklesu estrogenu a testosteronu. Naopak progesteron dosahuje svého vrcholu.

Co vás může potrápit? Zatímco na začátku luteální fáze se budete cítit jako bohyně, konec ovulace okamžitě pocítíte. Potrápí vás obrovská únava a velké chutě na sladké. Zabrat vám dá i vaše pleť, která v tomto období produkuje nadbytek kožního mazu, což může vést ke vzniku akné

Jak si ulevit? Nesnažte se být aktivní příliš na sílu a svému tělu dopřejte odpočinek, který potřebuje. Zároveň se ale pokuste nepropadat lenosti. Pokud se na cvičení necítíte, choďte na pravidelné procházky do přírody a najděte si prostor pro meditaci, která vás udrží v psychické pohodě. 

Pokud se vám objeví nějaké pupínky, nesahejte na ně a nenípejte je. V tomto období je vhodné nasadit kosmetiku na akné, která pleť vyčistí, zklidní, zhydratuje a zregeneruje. Další tipy, jak se zbavit akné, najdete v samostatném článku u nás na blogu.

 

Chcete se cítit komfortně v každé fázi měsíce?

Teď když už jste poznaly jednotlivé fáze menstruačního cyklu, dokážete se lépe přizpůsobit jejich projevům a žít s nimi v souladu. S tím vám pomůže i VENIRA menstruace, což je přírodní doplněk stravy vyvinutý pro všechny ženy, které se chtějí cítit komfortně za každé situace

Každá kapsle obsahuje pivoňku čínskou, drmek obecný, srdečník obecný, smldinec chlupatý a kontryhel obecný. Jedná se o přírodní aktivní látky, které společně podporují:

- zdraví žen

- (před)menstruační a menopauzální komfort

- osvěžení těla

- normální kognitivní funkce

- normální činnost nervové soustavy

- správnou činnost kloubů a svalů

- přirozené trávení

 

Vzhledem k tomu, že tento doplněk stravy funguje čistě na přírodní bázi, očekávaných výsledků se dočkáte při dlouhodobém užívání. První změny můžete zaznamenat již po čtyřech až pěti týdnech od začátku užívání.

 

Zpět do obchodu