Kolagenový boom, jeho účinky a proč je označován za super látku

Kolagen je nejvíce se vyskytující protein u všech obratlovců, je nejdůležitější bílkovinou pojivových tkání. Kolagen je rozšířen v celé říši živých organismů s výjimkou jednobuněčných a patří mezi technicky nejdůležitější vláknité bílkoviny. Je hlavní složkou pojivových tkání, kterým zajišťuje správnou funkci, zejména v souvislosti s jejich mechanickými vlastnostmi. 

Kolagen představuje 25 – 30 % všech bílkovin v těle. Tvoří hlavní organickou složku kůže, kostí, chrupavek, šlach a vaziva. Je rovněž významnou součástí cévních stěn, bazálních membrán a rohovek. Má opěrnou a ochrannou funkci a patří, zejména jako složka mezibuněčné hmoty, ke klíčovým proteinům životních pochodů v organismu.

 

Z5

 

 

V současných potravinových doplňcích můžete nejčastěji najít kolageny typu I, II a III.

 

I. Bovinní (kravský nebo hovězí z angl. bovine) nebo vepřový kolagen získávaný z krav či prasat, konkrétně z kůže, kostí a svalů, obsahuje kolageny typu I (vyskytující se v pokožce a šlachách) a III (velmi podobný typu I, nachází se v kůži, svalech a kostech, ale obsahuje více proteoglykanů a glykoproteinů).

 

II. Kuřecí kolagen obsahuje kolagen typu II, který je nejvhodnější pro stavbu chrupavky. To z něj dělá vhodný doplněk pro udržení zdraví kloubů.

 

III. Rybí kolagen, tedy kolagen pocházející z mořských ryb je snadno vstřebatelný a poskytuje převážně kolagen typu I, s aminokyselinami glycinem, prolinem a hydroxyprolinem. Protože typ I lze nalézt v celém těle, konzumace rybího kolagenu je spojena s pozitivním vlivem na klouby, kůži, důležité orgány, cévy, trávení a kostí. Pro správnou reakci je však potřeba konzumovat současně vitamin C (aby pomáhal při dodávání kyslíku).

Kolagen působí blahodárně na všechny procesy v těle, jaké účinky jsou ale ty nejzajímavější?

1. Kolagen snižuje nezdravý cholesterol a pomáhá předcházet onemocněním srdce. Na základě studie byl účastníkům podáván kolagen 2x denně po dobu 6 měsíců aby zjistili, zda zabrání usazeninám v tepnách. Výsledky pak ukázaly, že kolagen výrazně snížil hodnoty cholesterolu (což automaticky snižuje riziko srdečních chorob). Kolagen pomáhá předcházet i léčit hromadění usazenin v tepnách. 

2. Kolagen podporuje zdravé zažívání. Stres, špatně nastavená dieta, příliš mnoho alkoholu, to vše může zažívání rozladit. Nezdravé zažívání s sebou pak nese hromadu vedlejších příznaků, jako je únava, pocit nafouknutí, žaludeční nevolnosti a další. Hlavně tak potřebné vitamíny a minerály jen “procházejí” a nevstřebávají se. Hovězí vývar je pak nejlepším přírodním pomocníkem, jak zmírnit rozladěné zažívání.

3. Kolagen podporuje zdravou pleť. Spolu s pitím vody a omezením slunečního záření pravděpodobně znáte tvrzení, že kolagen je velmi účinný v boji proti stárnutí pleti. V nedávné studii vědci chtěli vidět, jak kolagen ovlivní kolagenové peptidy v kůži. Studie sledovala 69 žen ve věku 35 až 55 let po dobu osmi týdnů. Ženy, které užívaly kolagenový doplněk, vykazovaly ve srovnání se ženami, které užívaly placebo, znatelné zlepšení pružnosti kůže. Zde je důležité zjištění: Vědci objevili změny v kůži účastníků pouze tehdy, když byl spotřebován hydrolyzovaný kolagen. Proč? Když spolknete tuto formu kolagenu, vaše střevo ji okamžitě absorbuje a pošle ji přímo do vašich kloubů a kůže přes krevní oběh.

4. Kolagen pomáhá na křehké a lámající se nehty. Při této studii testované dámy vykazovaly rychlejší růst nehtů a drtivá většina popisovala velké zlepšení, co se křehkých nehtů týče. Experiment probíhal 24 týdnů a dámám byly podávány 2,5 gramové dávky kolagen peptidů. 88% z nich zaznamenalo lepší stav nehtů už po 4 týdnech. 

 

Měli byste si tedy koupit kolagenový doplněk stravy a nebo jej jednoduše můžete získávat z potravin? Mezi potraviny, které pomohou tělu budovat kolagen patří losos, tuňák, vejce, arašídy, avokádo, listová zelenina nebo různé druhy semen. 

Mějte na paměti, že tyto potraviny vám kolagen samotný nedodají, ale podporují tělo v jeho tvorbě. Kolagenové doplňky jsou jedinou cestou, jak získávat kolagen přímo.

 

Venira drink je kolagenový drink pro krásné vlasy, nehty a pleť (a mnoho dalšího, víme?). Instantní kolagenový nápoj v několik příchutích obsahuje hydrolyzovaný kolagen a další složky pro krásnou pleť, vlasy a nehty. Je slazen stévií (takže bez výčitek), pomáhá k dodržování pitného režimu a navíc je to přírodní produkt.

 

Nedávno jsme představili nové příchutě kolagenových drinků! Je jich celkem 5 - lesní plody, lesní jahoda, ananas, malina, višeň. Všechny tyto kolageny obsahují 4000mg hydrolyzovaného kolagenu. Kromě toho máme ještě jednu naprosto skvělou novinku - PREMIUM kolagen, který obsahuje 8000mg hydrolyzovaného kolagenu. Tento kolagenový drink je jedním z nejsilnějších na trhu a obsahuje dalších 10 účinných látek, které se podílejí na lepší kvalitě vašich vlasů, pleti, nehtů, ale také celkového organismu a regenerace.

 

Z4

 

 

Zpět do obchodu