Menstruace jako přirozená součást každé ženy. Co jste o ní nevěděly?

Menstruace je přirozenou součástí života každé ženy, ale zatímco některé z nich by ani nepoznaly, že ji vůbec mají, jiné ji prožívají v hrozných bolestech. O tom, co se během menstruace odehrává v těle, co její průběh zhoršuje, jak ji vyvolat a jak zmírnit bolesti, se dočtete v dnešním článku. 

 

Co se děje během menstruace?

Menstruace je jednou z fází menstruačního cyklu a začína se objevovat v reprodukčním období, tedy mezi dospíváním a menopauzou. Samotný menstruační cyklus definujeme jako proces, během kterého ve vaječnících dozrává vajíčko. To je následně dopraveno do vejcovodu, a pokud není oplozeno spermií, je z těla vyloučeno ven, což se projevuje krvácením. 

 

Jak dlouho trvá menstruace?

Menstruační cyklus trvá přibližně 28 dní +/- týden. Běžná je tedy délka v rozmezí od 21 do 35 dní. Průběh samotné periody je pak zcela individuální, ale obvykle trvá tři až sedm dní. Krvácení se během menstruace mění – zatímco na začátku je silnější, ke konci výrazně zeslábne. Nejsilnější bývá zpravidla druhý den.

Samotné periodě předchází tzv. premenstruační syndrom (zkráceně PMS), který lze bezpečně poznat podle bolesti v podbřišku, změn nálad, zvýšené chuti na sladké nebo třeba nadměrným vyčerpáním. 

Tip: Přečtěte si náš článek o všem, co možná nevíte o menstruaci a PMS.

 

Fáze menstruačního cyklu

Celý menstruační cyklus je rozdělený do čtyř fází a každá z nich ovlivňuje psychický a fyzický stav ženy

1. fáze: Menstruační – trvá 1. až 5. den cyklu, kdy nastává menstruace. Ženy mají obvykle menší potřebu komunikovat, uzavírají se do sebe, prožívají bolesti v podbřišku a jsou unavené

2. fáze: Folikulární – začíná souběžně s fází menstruační, ale trvá dohromady 14 dní. V průběhu je vylučován hormon, který stimuluje růst vaječných buněk ve vaječnících a vybraný folikul začne růst až do podoby hotového vajíčka. V této fázi jsou ženy většinou optimistické, společenské a pouští se do nových věcí. Pokud byste si chtěly tento komfort udržet nejen v tomto období, ale po celý rok, vyzkoušejte přírodní kapsle VENIRA hormonální rovnováha.

3. fáze: Ovulační – trvá zhruba tři dny, a tedy je nejkratší z celého menstruačního cyklu. Dochází k uvolnění dozrálého vajíčka z prasklého folikulu do vejcovodu. Zde je největší šance k otěhotnění. Ženy vyjadřují lásku a pečují o druhé.

4. fáze: Luteální – nastává po ovulaci, kdy se folikul přeměňuje ve žluté tělísko. Pokud nedojde k oplození vajíčka, tělísko zaniká a cyklus se uzavře a začne nový, který začíná opět krvácením. V této fázi jsou ženy vášnivé a doprovází je sexuální touha. K udržení kvalitního sexuálního života vám dokonale poslouží VENIRA sex booster.

 

Jaké faktory mají negativní vliv na menstruaci?

 • Léky. Užívání některých léků může vést k narušení menstruačního cyklu, nebo dokonce způsobit i vymizení menstruačního krvácení. Jedná se například o antidepresiva, antipsychotika nebo léky na vysoký krevní tlak.
 • Přemíra cvičení. Pokud se tělo v důsledku častých a náročných tréninků nestíhá regenerovat, může se menstruace zpozdit nebo dokonce zastavit. 
 • Strava. Slaná, sladká a také ostrá jídla jsou těžce stravitelná, a proto mohou ovlivnit nástup menstruace. Stejně tak se nedoporučuje konzumovat příliš kávy a alkoholu. 
 • Stres. Psychické a nervové vypětí nebo třeba nedostatek spánku může vyvolat zpoždění nástupu samotné menstruace. S VENIRA stop stress dokážete svou psychiku ovládat.

 

 

Co pomáhá zmírnit menstruaci

Hořčík 

Má relaxační účinek na nervy a svaly, které jsou zapojené do menstruačního cyklu, a tím podporuje zmírnění bolestíVENIRA magnesium představuje spolehlivý zdroj hořčíku v té nejlepší formě. Je obohacený o vitamin B6, který vstřebávání hořčíku napomáhá. Jedná se navíc o kombinaci látek, které přispívají k omezení nežádoucích projevů menstruace, kam patří kromě bolestí i zadržování vody.

 

Rybí olej a vitaminy skupiny B

Vitaminy skupiny B přispívají k posílení nervové soustavy, a proto se používají při psychickém a fyzickém vypětí. Dále posilují organismus, a tím pádem pozitivně ovlivňují průběh menstruace. Například ve VENIRA B-komplexu najdete všech osm vitaminů skupiny B včetně vitaminů B5 a B9, které pomáhají zmírnit únavu a vyčerpání, což pomůže zejména v první fázi cyklu. 

Se snížením bolesti během periody pomáhá také rybí olej, respektive omega-3 mastné kyseliny, které obsahuje. Omega-3 mastné kyseliny se podílejí na správném fungování ženského organismu a z dlouhodobého hlediska mohou přispět k zachování pravidelného menstruačního cyklu.

 

Lehké cvičení

Méně namáhavým cvičením v pomalejším tempu můžete přispět ke snížení menstruačních bolestí a zmírnění premenstruačního syndromu. Doporučuje se především jóga, pilates, ale nic nezkazíte ani posilováním, které nebude zaměřené na břišní svalstvo a záda. Při cvičení můžete využít VENIRA sadu odporových gum pro krásný zadeček. Díky vyplaveným endorfinům se vám zlepší nálada a ještě ze sebe budete mít dobrý pocit.  

 

Co dalšího může mít pozitivní vliv na průběh menstruace?

VENIRA menstruace je přírodní doplněk stravy ve formě přírodních kapslí, který jsme vyvinuli speciálně pro všechny ženy, které před začátkem menstruace a v jejím průběhu trápí nepříjemné pocity. Skládá z pěti synergicky působících bylin, z nichž se každá nevyhnutelně podílí na udržení komfortu během menstruačního cyklu. 

 

Zpoždění menstruace

O zpožděné menstruaci hovoříme v případě, kdy se perioda nedostaví ani týden po běžném začátku. Mnoho žen napadne instinktivně, že je důvodem těhotenství, ale příčin ve skutečnosti existuje mnohem více.

 

Časté příčiny zpoždění menstruace

 • těhotenství
 • užívání antikoncepce – v případě, že antikoncepci užíváte dlouhodobě, může být vaše menstruace velmi slabá, nebo může dokonce zcela vymizet
 • hormonální nerovnováha – zvláště nedostatek hormonu gestagenu, který je produkován žlutým tělískem ve vaječníku v průběhu druhé fáze cyklu
 • stres a psychická nepohoda
 • prudký úbytek na váze
 • nedostatečná výživa
 • nadměrná fyzická zátěž
 • onemocnění reprodukční soustavy – například syndrom polycystických ovarií
 • počínající menopauza, která nastává kolem 50 roku

 

Jak vyvolat menstruaci při zpoždění

Pokud máte 100% jistotu, že nejste těhotná, pak můžete buďto navštívit svého gynekologa, který pomůže odhalit příčinu zpoždění a pomocí injekce podpoří její vyvolání, nebo můžete zkusit některou z babských rad viz níže.

 

S vyvoláním menstruace vám může pomoci:

 • čaj z bylinek připravený z měsíčku lékařského, pupalky dvouleté, třezalky tečkované nebo kontryhelu obecného;
 • méně intenzivní cvičení jako cyklistika, pomalý běh, jóga a pilates;
 • kombinace horké koupele a červeného vína, která napomáhá k roztažení cév a rozproudění krevního oběhu.

 

Jak oddálit menstruaci

Vaše perioda je přesná jako hodinky, a vy byste ji potřebovaly oddálit například kvůli dovolené? Pak záleží především na tom, jestli užíváte antikoncepci

 

V případě, že kontracepci neužíváte, pak budete muset navštívit svého gynekologa, který vám předepíše hormonální tablety, které začnete užívat ještě před očekávaným začátkem periody a pak po celou dobu požadovaného oddálení.

 

Pakliže hormonální antikoncepci užíváte, bude záležet na jejich konkrétním typu, a proto vám důrazně doporučujeme konzultaci s gynekologem, který vám navrhne nejlepší možný postup oddálení s ohledem na hormonální antikoncepci, kterou vám předepsal. Pokud totiž užíváte monofázickou antikoncepci, všechny tablety mají stejné množství hormonů, což ovšem neplatí o bifázické a trifázické kontracepci. 

 

Myslete ovšem na to, že každý zásah do přirozeného menstruačního cyklu může způsobit problémy. Samozřejmě se může stát, že na vás oddálení nebude mít žádný negativní dopad, ale stejně tak si můžete rozhodit hladinu hormonů

 

Nasazení antikoncepce a menstruace: Jaký může mít vliv?

Hormonální antikoncepce (zkráceně HA) obsahuje syntetické verze hormonů, které se nacházejí v těle. Tyto pak ovlivňují produkci jiných hormonů, které působí na menstruační cyklus.

Užívání HA může vést ke změně délky periody jako i celkového množství vyloučené menstruační krve – existují dokonce i případy, kdy ženy přestanou menstruovat úplně. Zároveň ale může přispět ke zmírnění bolestivých křečí a omezení příznaků premenstruačního syndromu.

 

Zpět do obchodu