Menstruace jako přirozená součást každé ženy. Co jste o ní nevěděli?

“Co ti zase je? Proč jsi tak náladová. Ty to máš dostat, že? Neříkej, že to je tak hrozné.” No... popravdě je. Každá žena prožívá menstruaci jinak. Některé ženy si během tohoto období v měsíci procházejí peklem a jiné ženy a dívky mají poklidný průběh menstruace a stěží poznají, že ji vůbec mají. Menstruace je přirozenou součástí pro každou ženu, ne vždy je však příjemná. Některé ženy prožívají menstruaci bez bolestí. Věřte, že i tohle se může změnit, protože intenzita a průběh menstruace se může na základě mnoha faktorů měnit. Jakých? To a mnohem více se dozvíte v našem článku.


Co se děje během menstruace?

Menstruace se začne objevovat v reprodukčním období, tj. v období mezi pubertou a menopauzou. Délka menstruačního cyklu trvá přibližně 28 dní, ta se může u každé dívky lišit (normální je 21 až 35 dní). Menstruační cyklus je tedy proces, během kterého ve vaječnících dozrává vajíčko, které je poté dopraveno do vejcovodu, a pokud není oplozeno spermií, je z těla vyloučeno ven. To se projevuje krvácením. Celý menstruační cyklus je rozdělen do 4 fází a každá fáze ovlivňuje psychiku a rozpoložení ženy. Menstruaci předchází tzv. premenstruační syndrom, který většina žen a dívek pozná v podobě bolesti v podbřišku, změn nálad, chutí na sladké jídlo nebo třeba vyčerpáním.

 

Jaké jsou fáze menstruačního cyklu?

1. fáze - menstruační - První fáze trvá 1. až 5. den cyklu. Nastává menstruace. Ženy mají menší potřebu komunikovat, uzavírají se do sebe, prožívají bolesti v podbřišku a jsou unavené.

2. fáze - folikulární - Tahle fáze začíná spolu s fází menstruační, ale trvá vcelku 14 dní. Je vylučován hormon, který stimuluje růst vaječných buněk ve vaječnících a vybraný folikul začne růst až do podoby hotového vajíčka. V této fázi jsou ženy optimistické, společenské a pouští se do nových věcí.

3. fáze - ovulační -V této fázi je hormonem uvolňováno vajíčko do vejcovodu a putuje až do dělohy. Tehdy je největší šance otěhotnět. Ženy vyjadřují lásku a pečují o druhé. 

4. fáze - luteální - Fáze po ovulaci, kdy se folikul přeměňuje ve žluté tělísko. Pokud nedojde k oplození vajíčka, tělísko zaniká a cyklus se uzavře a začne nový, který opět začíná krvácením. V této fázi jsou ženy vášnivé a doprovází je sexuální touha.

Menstruace se v průběhu života mění. U mladších dívek v období puberty může být menstruace dost rozkolísaná, nepravidelná a o různé intenzitě. S věkem se menstruační cyklus ustálí a začne být pravidelný.

Menstruaci může negativně ovlivnit také několik faktorů. Je to například stres, strava, sport, léky, kouření. Proto se může každý průběh menstruace lišit. V případě větších problémů je lepší vyhledat lékaře.

 

Menstruaci negativně ovlivňuje:

Léky - Váš menstruační cyklus mohou ovlivnit veškeré hormonální léky, třeba na štítnou žlázu nebo antipsychotika.

Stres - Mnoho stresu v práci nebo u mladších dívek stres ve škole může ovlivnit menstruační cyklus. Psychické a nervové vypětí nebo třeba nedostatek spánku může vyvolat zpoždění nástupu samotné menstruace.

Přemíra cvičení - Bohužel se stává, že pokud to přeháníte se sportem a tělo nestíhá regenerovat a odpočívat, může se stát, že se zpozdí nebo dokonce až zastaví menstruace. Jedná se opravdu o náročné sportování, protože naopak lehkým sportem, jógou nebo cvičením pilates si můžete uvolnit od menstruačních bolestí. 

Strava - Strava hraje také velkou roli v průběhu menstruace. Omezit byste měli slaná, sladká a také ostrá jídla, jsou těžce stravitelná a mohou ovlivnit nástup menstruace. Stejně tak se nedoporučuje pít hodně kávy nebo alkoholu.

 

m1

 

 

Co pomáhá zmírnit menstruaci?

Hořčík - Hořčík je nezbytným prvkem pro naše tělo a má pozitivní vliv na menstruaci. Posiluje nervový systém a svaly, to může mít vliv na menstruační cyklus. Venira magnesium představuje spolehlivý zdroj hořčíku v té nejlepší formě. Je obohacený o vitamin B6, který napomáhá vstřebávání hořčíku. Venira magnesium můžete objednat TADY.

 

Rybí olej a vitamíny skupiny B - Vitaminy skupiny B posiluji nervovou soustavu, používají se při psychickém a fyzickém vypětí a posilují organismus, tím pádem pozitivně ovlivňují menstruační průběh. Venira B-komplex obsahuje všech 8 vitaminů skupiny B. Zakoupit můžete ZDE.

Cvičení - Jak již bylo v článku zmíněno, cvičení může pomoci zmírnit menstruační bolesti. Musí to být však méně namáhavé cvičení jako je třeba jóga, pilates nebo lehký běh či procházka. Cvičení může zmírňovat také premenstruační syndrom. Díky vyplaveným endorfinům se vám zlepší nálada ještě budete mít ze sebe radost.


Zdravá strava 

- ovoce a zelenina - podpoří hydrataci organismu a dodají tělu potřebné živiny

- dodržujte pitný režim - pijte nejlépe neslazené čaje a pitnou vodu

- jezte ryby, libové maso, luštěniny

- doplňujte zdravé tuky - ořechy a kvalitní rostlinné oleje mohou mít pozitivní vliv na průběh menstruace

- mléčné výrobky - jsou spolehlivým zdrojem kvalitních bílkovin

 

m4

 

 

Zajímavosti o menstruaci

-Zima a zimní měsíce mají negativní dopad na menstruaci a zhoršují její průběh.

-Zhruba v polovině menstruačního krvácení dochází k oslabení svalů a těla celkově.

-Během menstruace se vám může proměnit hlas, ten se po skončení krvácení vrátí zpět do normálu.

-Že nemůžete otěhotnět během menstruace? Je to mýtus. K oplození může dojít, protože vajíčko ještě nemuselo opustit tělo. 

 

Co ještě může pozitivně ovlivnit průběh menstruace?

Venira menstruace je přírodní doplněk stravy ve formě kapslí, který byl vyvinut tak, aby pomáhal ulevovat od nepříjemných pocitů před a během menstruace. Složení se skládá z 5ti bylin, a každá z nich se nevyhnutelně podílí na menstruačním komfortu. Venira menstruace má antioxidační účinky. Kapsle napomáhají osvěžení těla, přispívají k normálnímu stavu kloubů a svalů a co je nejdůležitější podporují menstruační a premenstruační komfort. 

 

M2

 

 

Zpět do obchodu