Co dělat pro krásné a zdravé vlasy?
Vlasy jsou stejně individuální jako jejich nositelé. Mají své potřeby a vyžadují specifickou péči. Pokud ji nemají, lámou se, řídnou, ztrácí lesk, působí nevzhledně a poškozeně. Viníkem mohou být také nevhodně zvolené preparáty.
Návodů na „krásné vlasy“ vám google nabídne stovky, ale který je tím ideálním právě pro vaše jemné, kudrnaté, mastné, rovné či barvou poničené kadeře? Konvenčních přípravků je tolik, že se v nich přestáváme orientovat a jejich složení je mnohdy alarmující. Většina preparátů navíc slibuje více, než skutečně dokáže.
Alternativou drahých chemických koktejlů je správná péče a doma připravené kůry z nízkonákladových prostředků v naší kuchyni. V medu, citronu nebo olivovém oleji si lebedily už i vlasy našich prababiček. Přejete si, aby vaše hříva zářila a ostatní se otáčeli za jejím okouzlujícím vzhledem? Konec teorie, pojďme na to!
Postupujete při mytí vlasů správně?
„Zakopaný pes“ může být už v samotném mytí vlasů. Zkuste to příště následovně.
1. Asi hodinu před mytím aplikujte do vlasů některý z přírodních olejů. Kokosový olej obsahuje draslík, udržuje pokožku hlavy zdravou, redukuje výskyt lupů, zamezuje lámání a vypadávání vlasů. Je rovněž špičkou v prevenci poškozených vlasů. Olivový olej stimuluje růst, mandlový pak posiluje vlasové folikuly a zodpovídá za přirozený lesk. Arganový a lněný olej výtečně hydratují. V případě, že vás trápí vypadávání vlasů, sáhněte po levanduli.
2. Vlasy si umývejte vlažnou vodou. Horká je vysušuje a škodí.
3 Šampón zbavuje vlasy přírodních olejů, stačí proto malé množství přípravku, který ještě zředíme vodou.
4. Kondicionér je dobré nanést od střední délky po konečky. Často máme tendenci ním „obalit“ celou hlavu a vlasy pak působí mastným dojmem.
5. Na lahvičkách dostupných preparátů se mnohdy setkáme s formulkou „pro každodenní péči“. Vlasy ale určitě nemyjte každý den, vysušuje je to.
Sušení bez rizika
K častým chybám dochází i během procesu sušení.
-vlasy ručníkem příliš netřete, jen lehce „vymačkejte“ přebytečnou vodu a nechejte chvíli pod ručníkem odpočinout
-pokud nemáte čas vlasy řádně vysušit, rozhodně je pevně nestahujte gumičkou, vlhké vlasy jsou totiž zvlášť náchylné k lámání
-vlasy rozčešte hřebenem s širokými zuby, česejte však od konečků, ne od kořínků!
-vyhněte se nadměrnému kartáčování a přesušování fénem
Přírodní zázraky pro každý typ vlasů
Pokud jste zvyklí používat stylingové přípravky, vybírejte ty, které obsahují minimální množství syntetických složek. Silikony, parabeny a ropné deriváty zabraňují pronikání živin a vlhkosti dovnitř vlasu a činí je porézním a suchým.
Doma vyrobené produkty a masky vždy připravujte z čerstvých ingrediencí. Ani u přírodních preparátů se nemusíte trefit „na první dobrou“. Zkoušejte, co vašim vlasům prospívá a jaké ošetření považujete za nejvhodnější. Nemusíte se držet jednoho postupu, experimentujte. Každá surovina obsahuje jiné prospěšné látky.
1. Výživnou masku dopřejte vlasům alespoň jednou měsíčně. Všem typům prospěje kůra připravená z avokáda a medu. Suché vlasy spasí kombinace vajec a olivového oleje. Jedincům s mastnými vlasy pomůže jablečný ocet s citrónem a po lupech se zapráší použitím banánu, medu a mandlového oleje.
2. Jestli váháte, kterou surovinu zvolit, vyrobte si masku z vajec! Obsahují velké množství bílkovin (bílkoviny tvoří asi 97% vlasu), dále zinek, selen, síru a železo.
3. Lesk a hydrataci vlasům nahradí zábal z tučné smetany nebo bílého jogurtu.
4. Roztřepené konečky se umoudří po pravidelné kůře z piva, oleje a vajec. Stejnou službu vykoná také kokosový olej.
5. Pro majitelky kudrlin se doporučuje kombinace medu a oleje z pšeničných klíčků.
6. Vitamínovou bombou pro vlasy všech typů jsou pivovarské kvasnice (vit. B), šťáva ze syrových brambor (vit. A, B, C), mrkev (vit. C, K , E, B1, B2, B6), bambucké máslo (vit. A, E)
7. Pokud dáte na tradice, nejstarší recepty hovoří o blahodárném vlivu cibulové šťávy. V ní obsažená síra stimuluje tvorbu kolagenu a pomáhá regeneraci vlasových folikulů.
Jakou stravu milují vaše kadeře?
Ani sebelepší péče o vaše vlasy nebude dostačující, pokud se nebudete vhodně stravovat.
1. V souvislosti s vlasy je důležitá strava bohatá na bílkoviny. Vyskytují se hlavně ve vejcích, mase, tofu nebo sóji.
2. Jezte ryby. Obsahují esenciální omega 3 mastné kyseliny a vitamín D.
3. Velký důraz se klade na příjem vlašských ořechů, které kromě omega kyselin obsahují vitamín E a biotin.
4. Jídla s obsahem zinku (ořechy, hovězí maso, celozrnné pečivo) zabraňují vypadávání vlasů, tvorbě lupů a svědění.
5. Sladké brambory, mrkev, mango, meruňky nebo dýně jsou zase nenahraditelným zdrojem betakarotenu.
Vyživte své vlasy i zevnitř
Výživa představuje skvělý způsob, jak tělu dodat potřebné vitamíny a minerály. Ve skutečnosti naše strava často není natolik pestrá, abychom pokryli potřeby organismu, což se může odrazit na stavu našich vlasů, nehtů či pleti. Absenci některých živin mohou kompenzovat vitamínové doplňky. Přírodní kapsle Venira obsahují 18 účinných látek, které pomáhají řešit problémy se špatnou kvalitou vlasů. Venira obsahuje pivovarské kvasnice, kolagen, extrakt z přesličky rolní, biotin, množství vitamínů a minerálů. Jedná se o komplexní prostředek s vyváženým zastoupením nezbytných živin.
Je důležité si uvědomit, že na naše vlasy působí mnoho faktorů. Genetické predispozice, hormonální nerovnováha, dlouhodobý stres, výživa nebo používání syntetických přípravků. Některé záležitosti nemůžeme ovlivnit. O to víc bychom měli věnovat pozornost těm ostatním. Pravidelná návštěva kadeřnice, láskyplná péče o vlasy, příprava přírodních masek a zábalů a vyvážená strava doplněna o kvalitní doplňky z nás může učinit vlasové bohyně. Zkuste to taky!