Jak se zbavit stresu a jeho fyzických příznaků

Pracovní vytížení. Přehnaná očekávání. Komplikované mezilidské vztahy. To jsou jen některé z obvyklých stresových faktorů, které v našem těle spouští mechanismy pomáhající vyzbrojit tělo a mysl na případný boj nebo útěk. Ovšem v momentě, kdy tělo takovým situacím vystavujeme dennodenně, vyčerpáme ho do té míry, kdy mechanismy zcela selžou. V takové fázi již hovoříme o chronickém stresu, který doprovází různé fyzické příznaky, na které se zaměříme v dnešním článku. Zároveň vám představíme pár jednoduchých způsobů, jak stres zmírnit.  

 

Jak se zbavit stresu – a je to vůbec třeba?

I když to tak asi většina z nás přirozeně vnímá, stres není vždy jen negativní. Jeho jistou míru bychom měli vítat v našem životě s otevřenou náručí, protože nám pomáhá přizpůsobit se novým situacím, zlepšuje naši bdělost a udržuje nás motivované. Někteří jedinci se stresovým situacím vědomě vystavují, protože tak mohou rychleji dosáhnout vytouženého cíle kvůli mobilizaci energie. V takovém případě se ovšem bavíme o stresu krátkodobém.

Nicméně pokud stres trvá příliš dlouho nebo se mu vystavujeme nebezpečně často, stává se tento stav pro náš organismus nesnesitelným. Právě fyzické příznaky, o kterých si dnes povíme více, jsou reakcí našeho těla na chybějící odpočinek. 

V prvním kroku na cestě za zrelaxovaným já, se musíme naučit rozlišovat mezi únosnou mírou stresu a dlouhodobým tlakem, který útočí na zdraví a imunitu.

Chronický stres představuje jednu z hlavních příčin civilizačních chorob a jeho neléčení může vést k zažívacím potížím, obezitě, úzkostem a depresím či srdečním onemocněním.

 

Stresový hormon kortizol

Kortizol je hormon vylučovaný z nadledvin v reakci na stres (fyzický i psychický) s cílem připravit tělo na stresovou situaci a zajistit, aby měl mozek k dispozici přiměřené množství energetických zdrojů. 

Zvýšené množství stresu může způsobit nadprodukci kortizolu. Pokud je ho v těle uvolněno příliš, dochází tím k potlačování imunitních funkcí a snížení hladiny serotoninu a dopaminu

Jedním ze způsobů, jak snížit hladinu kortizolu, je pravidelné užívání doplňků stravy

VENIRA stop stress je instantní přírodní doplněk stravy s příchutí višně, jehož dokonale vyvážené složení napomáhá:

- snížit míru únavy

udržet dobrou náladu

zklidnit tělo i mysl

zmírnit bolesti hlavy

zlepšit kvalitu spánku

eliminovat míru stres

udržet duševní a fyzickou pohodu 

 

Kožní vyrážka ze stresu jako jedna z možných reakcí organismu na nadměrnou zátěž

Vyrážka ze stresu není u lidí trpících ustavičným napětím ničím výjimečným. Důvodem je, že stres oslabuje lidský organismus a imunitní systém, a tím pádem i obranyschopnost pokožky.

Nejčastějším typem stresové vyrážky je kopřivka, tedy pupeny bílé nebo červené barvy, které vypadají jako kousance od komárů a stejně tak i svědí. Vyrážka ze stresu může mít také podobu ekzému, rosacey a lupénky.

Stresová vyrážka se může objevit kdekoliv po těle i na obličeji. Obvykle se jedná o krátkodobou záležitost, která odezní poté, co skončí vaše období nadměrného stresového vypětí. Pokud by však nezmizela do třech dnů, doporučujeme navštívit kožního lékaře.

Dlužno dodat, že pokud se stresu vystavujete opakovaně a dlouhodobě, může se vyrážka vracet a dokonce se může stát chronickou.

 

Dlouhodobý stres: Fyzické příznaky, které vás mohou potkat

- bolest na hrudi nebo bušení srdce

- svalová slabost a ztuhlost

- závratě, nevolnosti a pocity na zvracení

- silné bolesti hlavy

- svědění

- změny na váze

- pocit chladu nebo tepla na končetinách

- zvýšený tlak

- nespavost

- nervozita

- sucho v ústech

- vyrážka

- změny v menstruačním cyklu

Pozorujete u sebe některé z těchto příznaků? Věříme, že tento článek nečtete náhodou, a tedy souhlasíte s tím, že je nejvyšší čas začít věnovat všem těmto projevům přetížení organismu pozornost. Rovnou vám nabízíme pár řešení, jak se vymotat ze spárů stresu. 

Tip: Perfektním pomocníkem pro vás bude VENIRA magnesium, které je doplněno o vitamin B6 a vitamin D napomáhající k psychické pohodě, zvyšující odolnost vůči stresu a podporující paměť.

 

Jak zvládat stres?

Stresu se v dnešní uspěchané době nejspíše nevyhnete, ale můžete se ho naučit zvládat do té míry, kdy vás nebude paralyzovat. 

Rychlá řešení bývají v převážné míře dočasná, jakkoli mohou být na chvíli přínosná a příjemná. Snažte se proto dostat přímo ke kořenům krátkodobého stresu a eliminovat ten dlouhodobý, tedy chronický. Pomohou vám s tím následující kroky. 

1. Vnímejte příčiny toho, proč se aktuálně nacházíte ve stresu. 

2. Začněte si plánovat svůj čas a nedělejte několik činností najednou.

3. Naučte se říkat NE všemu, co teď není vaší prioritou a nemáte na to čas.

4. Buďte realističtí a to především v očekávání od sebe sama.

5. Nechte si zdravý odstup, protože nic není tak hrozné, jak se na první pohled zdá. 

6. Než se pustíte do řešení zdánlivě neřešitelného problému, podívejte se na něj s nadhledem. 

7. Neváhejte si říct o pomoc. 

8. Buďte k sobě laskaví a pečujte o sebe. 

 

Jak se uklidnit ze stresu?

Relaxujte. Zklidněte svou mysl meditací. Dopřejte si vydatný spánek. Rozmazlujte se kvalitními potravinami. Vyrazte na procházku do přírody. Vyzkoušejte aromaterapii.

Možností je několik. Je jen na vás, abyste našli “útěk před stresem”, který pro vás bude skutečným útěkem. 

 

Zpět do obchodu